Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2011

Άνοιξε λογαριασμό ο Άγγελος Χαριστέας. Πρώτο τρίποντο για τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ

panaiasteras10Με χρυσό σκόρερ τον Άγγελο Χαριστέα στο 72’ και με φύλακα άγγελο τον Λουίτζι Tζενάμο που κράτησε το μηδέν στην άμυνα ο Παναιτωλικός πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και σκόρπισε ξανά την χαρά στους 6.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η εμφάνιση της ομάδα του Μπάμπη Τεννέ στο δεύτεροι ημίχρονο ήταν κατά διαστήματα πολύ καλή και το 1-0 είναι δίκαιο . Ο Παναιτωλικός με παρόμοιες εμφανίσεις δεν έχει φόβο προσαρμογής και παραμονής στην Super League.

Αναλυτικά
Α' ημίχρονο

1' Σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, μπλοκάρει ο Τζενάμο.
3' Τρομερή ευκαιρία για τον Αστέρα να ανοίξει το σκορ. Ο Χούλι με ωραίο τρόπο έβγαλε τετ-α-τετ τον Αρσενίεβιτς αλλά ο Τζενάμο έδιωξε σε κόρνερ.
4' Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Τσαμπούρη να σουτάρει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Παναιτωλικού!
19' Αναγκαστική αλλαγή Αστέρα: Ο Λαδάκης στη θέση του Χουανίτο που πονάει στον  τετρακέφαλο... Αυτή τη στιγμή ο Αστέρας έχει 5 Έλληνες στην ενδεκάδα του!
24' Σουτ Ουσέρο έξω από την περιοχή, άουτ.
25' Μακρινό σουτ Θεοδωρίδη, άουτ.
29' Σέντρα Θεοδωρίδη, κεφαλιά Καραμαλίκη, μπλοκάρει στο κέντρο της εστίας του ο Χακόμπο.
30' Σουτ του Χούλι από τη μικρή περιοχή, σε κόρνερ οι αμυντικοί του Παναιτωλικού.
30' Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Από κόρνερ του Εγκον, ο Ουσέρο πηδάει μόνος για κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Λαδάκη που με νέα κεφαλιά αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση.
33' Σουτ Χαριστέα έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Χακόμπο.
36΄Από μία κίτρινη κάρτα σε Πιπίνη και Καραμαλίκη.
40' Εναέρια σύγκρουση Καραμαλίκη-Κουρμπέλη με τους δύο παίκτες να χτυπούν στο κεφάλι αλλά να συνεχίζουν μετά τις πρώτες βοήθειες.
41' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη για φάουλ στον Αργυρόπουλο.
44' Ο Καραμαλίκης από τη μικρή περιοχή αστοχεί απέναντι στον Χακόμπο. Η καλύτερη ευκαιρία του Παναιτωλικού μέχρι τώρα στον αγώνα.

Β ημίχρονο
47' κίτρινη κάρτα στον Αναστασιάδη για φάουλ στον Χούλι.
49' Σουτ Καμαρά, άουτ.
52' Κίτρινη στον Τσαμπούρη.
54' Κούσας για Μπουμάλ η 2η αλλαγή του Παναιτωλικού.

54' Κίτρινη στον Ενζεγκουέλε.
55' Σουτ Ρότσα, μπλοκάρει ο Χακόμπο.
64' 3η αλλαγή Αστέρα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Αρσενίεβιτς.
67' Σουτ Κουτρουμάνου, άουτ.
68' Ο Μουμίν στη θέση του Σιόντη.
70' Σουτ Θεοδωρίδη, τρομερό τάκλιν Λαδάκη που τον σταματά πριν η μπάλα πάει προς την εστία του Χακόμπο.
72' Απίστευτη κόυρσα Αργυρόπουλου σε όλο το γήπεδο.
73' Γύρισμα Τσαμπούρη στον Χούλι, ο Τζενάμο πέφτει στα πόδια του και τον προλαβαίνει.
74' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χαριστέας με τακουνάκι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χακόμπο. Απίστευτο γκολ του Έλληνα επιθετικού που αξιοποίησε στο μέγιστο βαθμό το γύρισμα του Καμαρά.
78' Αρχικά ο Λαδάκης σε τετ-α-τετ με τον Τζενάμο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Αγρινίου ενώ σε δευτερόλεπτα μετά ο Χούλι μόνος με τον Τζενάμο από λάθος Εζενγκουέλε δεν βρήκε στόχο!!!

85' Κίτρινη στον Αργυρόπουλο για φάουλ στον Θεοδωρίδη.

90' Φάουλ του Τσαμπούρη, ακόμα μία επέμβαση από τον Τζενάμο.

Κίτρινες
Παναιτωλικός  Σιόντης , Καραμαλίκης , Αναστασιάδης,
Αστέρας Τρίπολης  Πιπίνης, Τσαμπούρης, Αρσενίεβιτς, Μπαρτολίνι
Αλλαγές
Αστέρας Τρίπολης :
20’στη θέση του Χουανίτο (Λαδάκης)
52’ στη θέση του  Έγκον ( Σέσμα)
65’ στη θέση του Αρσενίεβιτς ( Μπακασέτας)
Παναιτωλικός:
46’στη θέση του Καραμαλίκη (Καμαρά)
51’ στη θέση του Μπουμάλ (Κούσας)
65’στη θέση του Σιόντη (Μουμίν)

Ρεπορτάζ: Γιάννης Μπακέλας – Φωτο: “Δερβίσης”